Normális a ciklusom? - Az egészséges ciklus nyomában
- Dr. Kollarics Réka
- Mar 18
- 3 min read

Normális a ciklusom? Egyszerű kérdésnek tűnik, de korántsem annyira magától értetődő. Honnan kellene tudnom, hogy egészséges a ciklusom? Főleg, ha valami változik… Túl rövid? Túl hosszú? Rendszertelen? Mi az a fájdalom, ami még „belefér”? Túl nagy mennyiségű a menstruációs vérzés?
Rengeteg kérdés merül fel, ha elkezdjük átgondolni, hogy mi a normális női ciklus, és mi az az állapot, amikor érdemes felkeresni egy nőgyógyászt. Sőt, ha úgy döntünk, hogy nőgyógyászhoz fordulunk, az első kérdések között fognak szerepelni a következők: mikor volt az utolsó menstruációja? Milyen a ciklusa – azaz hány naponta jelentkezik a menstruációs vérzés és hány napig tart?
Érdemes tudni, hogy a ciklus hossza a menstruáció első napjától kezdve a következő menstruációig eltelt napok számát jelenti. A ciklus első napja alatt tehát a menstruáció első napját értjük, az utolsó menstruáció első napja pedig szintén fontos információ a nőgyógyász számára, illetve az is, hogy a vérzés hány napon át tartott.
A ciklus a női egészség „lakmuszpapírja”
Azonban nemcsak egy esetleges nőgyógyászati vizit miatt érdemes tisztában lenni a ciklusunk alakulásával. Fontos tudni, hogy a női egészség egyik fontos indikátora az egészséges, rendszeresen jelentkező menstruációs ciklus (természetesen a pubertástól a menopauzáig tartó életciklusban, nem várandós nők esetében). Szerencsére egyre többen törekednek az egészségtudatos életmódra, amelynek nőként fontos eleme, hogy tisztában legyünk az egészséges ciklus ismérveivel, ismerjük a saját testünk jelzéseit és vegyük észre, ha baj van. A havi rendszerességgel jelentkező menstruációs vérzés összehangolt, ciklikusan működő hormonális változások eredménye.
Talán emlékszel a kémiaórákról a lakmuszpapírra – megváltozott a színe, ha savas vagy lúgos anyaggal érintkezett. A női ciklus is kicsit ehhez hasonló – érzékenyen reagál a testet érintő hatásokra –, például különböző hormonális zavarokra, de akár a stresszre, hirtelen testsúlyváltozásra vagy éhezésre is. Ha a menstruációs ciklusod megváltozik, érdemes rá odafigyelned, szükség esetén szakembert felkeresned.
Ahhoz, hogy megértsük, milyen is az egészséges ciklus és mi történik, ha ebben zavar áll be, érdemes először néhány fogalmat tisztáznunk. Fontos megjegyezni, hogy a következőkben nem várandós, hormonális fogamzásgátlási módszert nem alkalmazó, fertilis korú hölgyek ciklusáról lesz szó.
Az egészséges ciklus – de miért is hívjuk ciklusnak?
A női ciklus egy nagyon összetett dolog. Amit könnyen láthatunk, az a menstruációs vérzés havonta, ismétlődően, ciklikusan való jelentkezése.
Azonban mikor a ciklusról beszélünk, ez valójában több mindent is magába foglal: az egész rendszert irányító hormonok ciklikus változását, a petefészekben történő változásokat („ovariális ciklus”), a méhnyálkahártya és a méhnyaknyák állagának változását is.
Normális? – rendszeresség, szín, állag, mennyiség, fájdalom
Ezek a változások havonta körforgásszerűen ismétlődnek. Leglátványosabb eleme a rendszeresen jelentkező menstruációs vérzés – ezt látjuk, tapasztaljuk hónapról hónapra. De mit értünk a rendszeres alatt? A rendszeresség akkor jelenthető ki, ha a menstruációs vérzés 21-35 naponta szabályosan ismétlődik és átlagosan 4-6 napig tart. (A legtöbb nő esetében a menstruációs vérzés 28±3 napos időközönként jelentkezik.)
Egy átlagos mennyiségű menstruációs vérzés 30-50 ml vérvesztést jelent havonta, amelynek 70%-a a menstruáció első két napján történik. Ha belegondolunk, ez nem egy nagy mennyiség. Amennyiben a menstruációs vérzés nagyon bő,gyakran szükséges a betét- vagy tamponcsere, esetleg sokáig tart a vérzés, érdemes felkeresni egy szakembert az ok kivizsgálására.
Az egészséges vérzés élénkpiros, esetleg sötétvörös. Sötétbarna/sötétbordó szín is előfordulhat, ha a vér lassabban ürül, többet tartózkodik a méhűrben, oxidálódik. A menstruációs vérzés során méhnyálkahártya szövet is távozik, ami miatt nem teljesen homogén ez a vérzés, enyhén darabosabb is lehet. A menstruációs vérzés hirtelen is indulhat, de jelentkezhet először enyhébben, ami aztán megerősödik, majd újból enyhül. Ha a menstruációs vérzésed előtt napokkal barna pecsételő vérzés jelentkezik, jegyezd fel, ez szintén fontos információ a nőgyógyászod számára!
Ugyanez a teendő, ha a menstruációd után még napokig tapasztalod ezt a barna pecsételő vérzést. Ezek hormonális zavarokra utalhatnak, érdemes említeni a nőgyógyászati vizit során. Ma már nagyon sok jó applikáció érhető el a ciklus követésére, érdemes a ciklus első napján és utolsó napján kívül az ilyen „szokatlan” tüneteket is feltüntetni, mivel fontos kiegészítő információk az orvos számára.
A havi vérzés enyhe görccsel, alhasi fájdalommal járhat, azonban, ha a fájdalom akadályoz a mindennapi tevékenységekben, nem tudsz tőle dolgozni, akkor ez szintén kivizsgálást igényel.
A menstruációnak nem kell szenvedéssel járnia!
Figyeld a tested jelzéseit, és törődj a ciklusoddal!
A menstruációs ciklusod nemcsak egy havi esemény, hanem a női egészséged egyik legfontosabb mutatója. Ha szeretnéd jobban megérteni a tested működését és felismerni az esetleges eltéréseket, érdemes tudatosan követned a ciklusodat.
Comentários