Amikor először szembesülsz azzal, hogy HPV-fertőzött vagy, teljes érzelmi viharba kerülhetsz. Zavartság, ijedség, düh vagy szomorúság – mind normális reakciók egy HPV diagnózis után. Ezek az érzések éppúgy természetesek, mint a felmerülő kérdések: hogyan történhetett ez? Mi lesz most? Hogyan fog ez hatni az életemre, a kapcsolataimra, a nőiségemre?
Fontos, hogy tudd: nem vagy egyedül. Sokan jártak már ezen az úton, a támogatás pedig számodra is elérhető. Ebben a cikkben arról beszélek, hogyan hat a HPV diagnózisa a lelkiállapotra, az önbecsülésre, és hogyan találhatod meg az utat az önszeretethez ,a belső erődhöz.

Érzések a HPV diagnózis után: lelki hatások
Az első pillanatokban talán úgy érezheted, mintha valami összetört volna benned. Érthető, ha szorongsz vagy félsz, hiszen a diagnózis olyan terheket tehet rád, amelyekkel korábban nem szembesültél. Az aggodalmak természetesek: mit gondolnak majd mások? Mi lesz a kapcsolataiddal a HPV diagnózis után? Ezek az érzések alááshatják az önbizalmat, különösen akkor, ha úgy érzed, a társadalom előítéletei téged is érintenek. A HPV-t sokszor a felelőtlen magatartással kötik össze, pedig ez egy tévhit, ugyanis ez a fertőzés nagyon gyakori, és nem a felelőtlenség jele.
A tévhitek miatt a diagnózisa különösen érzékenyen érinti a nőiességedet és a szexualitást is. Ha párkapcsolatban élsz, érdemes nyíltan beszélni az érzéseitekről. A HPV diagnózis után olyan kérdések merülhetnek fel, mint hogy mikor és hogyan kerülhetett sor a fertőzésre, ez pedig nehéz, feszültséggel teli helyzeteket teremthet.
Ne keseredj el: együttes támogatás által ez az érzékeny időszak erősítheti is a kapcsolatotokat!
Fontos, hogy tudd: a fertőzés nem határoz meg téged, és semmit sem vesz el az értékedből vagy a nőiségedből!
HPV és a méhnyakrák: amit mindenképp tudnod kell
Először is: ha HPV-fertőzött vagy, az nem jelenti azt, hogy biztosan kialakul nálad méhnyakrák. Az immunrendszer a legtöbb esetben képes legyőzni a vírust, főleg, ha törődsz az általános egészségi állapotoddal.A rendszeres nőgyógyászati szűrések kiemelt fontosságúak. A PAP-teszt és a HPV-teszt kombinációja segít időben felismerni a veszélyes sejtelváltozásokat.
Amit te magad is megtehetsz az egészséged érdekében az az, hogy tudatosan figyelsz önmagadra, így a diagnózis csak egy megálló lesz az utadon, nem pedig a végállomás.
Fontos, hogy tudd, mit jelent a diagnózis, hogyan előzheted meg a súlyos szövődményeket, és milyen lehetőségeid vannak a gyógyulásra, valamint a lelki egyensúly megőrzésére a HPV diagnózis után.
Hogyan élj együtt a HPV-vel?
A diagnózis utáni első lépések talán a legnehezebbek, de ahogy haladsz előre, észre fogod venni, hogy képes vagy megbirkózni ezzel a helyzettel. Fontos, hogy tudd: tehetsz azért, hogy az életed teljes és értékes maradjon. A kulcs pedig a komplex megközelítésben rejlik, amely a testi és lelki szükségleteidre is kellő figyelmet fordít.
Nem szabad, hogy a HPV diagnózis után a kezelés kimerüljön az orvosi beavatkozásokban Te magad is sokat tehetsz azért, hogy a betegség dacára minél jobban legyél.
Az alábbiakban hozok pár példát arra, hogyan erősítheted önmagadat, viszont elöljáróban annyit elárulok, hogy végső soron mindegyik lényege az életedben való aktív részvétel. Légy jelen, formáld a mindennapjaid, így segítve a gyógyulásod a HPV diagnózis után.
Kerülj összhangba önmagaddala HPV diagnózis után is!
A diagnózis után talán azt érezheted, hogy eltávolodtál saját magadtól. Ez az állapot azonban alkalmat ad arra, hogy újra összhangba kerülj önmagaddal, hogy észrevedd, mire van szükséged, mit szeretnél. Szánj időt az érzéseid átgondolására! Ebben sokat segíthet egy napló: írd le, mi foglalkoztat, mi bánt, vagy miben szeretnél fejlődni. Ez nemcsak megkönnyebbülést hozhat, de hozzájárulhataz önértékelésed helyreállításához is.
Próbáld ki a mindfulness technikákat – a meditáció és a tudatos jelenlét segít, hogy jobban összpontosíts a jelen pillanatra, megnyugtathat, így közelebb kerülhetsz a valódi érzéseidhez, igényeidhez.
Támogasd a tested!
A tested épp egy vírust próbál leküzdeni, megérdemli a törődést. Hallgass ajelzéseire, próbáld meg megfigyelni, mivel támogathatod az adott pillanatban. Ehhez nem kell mást tenned, csak hagyni, hogy vezessenek az érzéseid.
Ha kimerült vagy, ne erőltess magadra fárasztó edzést, engedd meg a pihenést.
Ha viszont érzel magadban energiát, próbáld megtalálni azt a tevékenységet, ami akkor, ott a legjobban feltölt, legyen az jóga, tánc, pilates vagy akár egy kellemes séta a friss levegőn.
Mozogd ki magadból!
Azon túl, hogy a mozgással a testednek is jót teszel, a lelkedet is segítheted vele. Ha hatalmukba kerítenek a nehezebb érzések, a mozgás felszabadíthat. Ebben a fárasztó napokon segítségedre lehet a légzésszabályozás. Az akár fekve is végezhető légzőtornával kimozoghatod magadból a negatív érzéseket,. hiszen a tudatos, lassú és mély légzés támogatja az idegrendszer nyugalmi állapotát, csökkenti a stresszhormonok szintjét, és aktiválja a megnyugvásért felelős paraszimpatikus idegrendszert.
Támaszkodj másokra is!
Nagy súly nehezedhet rád a HPV diagnózis után, de tudd, hogy nem kell egyedül cipelned! Sőt, nem is érdemes, hiszen egy szeretetteljes és támogató közeg – legyen szó barátokról, családról vagy sorstársakról – hatalmas erőt adhat.
Fontos, hogy olyan emberek vegyenek körül, akik elfogadnak téged, és akikkel nyíltan beszélhetsz az érzéseidről.
Merj segítséget kérni a HPV diagnózis után!
Ha úgy érzed, hogy több támogatásra van szükséged a diagnózis lelki hatásainak feldolgozásához, ne habozz szakemberhez fordulni! Egy pszichológus segíthet abban, hogy megértsd az érzéseidet, és megtaláld a belső egyensúlyodat.
A HPV diagnózis nem határoz meg téged
A betegséggel kapcsolatos előítéletek és tévhitek megnehezíthetik a helyzeted, ezért fontos emlékeztetned magad arra, hogy a HPV csak egy része az életednek, nem az élet egésze. Az életed ugyanazokat a lehetőségeket tartogatja a HPV diagnózis után, mint előtte.
Te irányítasz, és minden jogod megvan a boldog és teljes életre.
A HPV nem határozza meg, hogy ki vagy, és nem szabhat határt annak, hogy milyen életet építesz magadnak. Törődj a testeddel, ápold a lelkedet, és emlékezz arra, hogy az erő benned van! Végül ne feledd: nem vagy egyedül, és van kiút ebből a helyzetből.
Adj időt magadnak a HPV diagnózis után a gyógyulásra, és légy büszke magadra minden egyes lépésért, amit önmagadért teszel!
Comments