top of page

„Nagyon sok elváltozást tudunk gyártani saját magunknak, viszont a női szervezet csodákra képes.” - interjú Nagy Tímea nőgyógyászati és terhességi szonográfussal, szülésznővel, dúlával

Writer: Nagy TímeaNagy Tímea
Nagy Tímea nőgyógyászati és terhességi szonográfus szakértőnk maga a hivatástudat, aki érzékeny hozzáértéssel tárja fel számodra fertilitásod érezhető, de a hétköznapokban nem látható mélységeit.
Ha még nem ismered a nőgyógyászati szonográfia csodálatos sokoldalúságát, maradj velünk! Az interjú segítségével felfedezheted, hogyan támogatja ez a szakterület hosszú távon a termékenységed, és egy tudatosabb női minőséget.


 

Van egy tévhit, ami időközönként felüti a fejét:  az ultrahang káros lehet az egészségre. Neked mi a véleményed erről?


Ultrahang egyáltalán nem káros, nincs semmi ilyesmiről szó. A vizsgálat során maximum azt érzik a  kisbabák, hogy rárakom anya pocakjára a hideg zselét, és kenegetem. Az én kezem nem ismerős a számukra, anyáét, apáét pedig ismerik, és erre szoktak reagálni. 



Térjünk kicsit vissza az alapokhoz: sokan talán nem is hallottak még a nőgyógyászati szonográfiáról. Mesélnél az olvasóknak erről a szakterületről?



A nőgyógyászati szonográfus a női nemi szervek ultrahang diagnosztikájával foglalkozik, a méh szerkezetével, a petefészekekkel, a körülötte lévő szervekkel, a tüszők érésével, a nyálkahártyával, cikluskövetéssel. Esetleges kórképek felfedezésével, miómával, polippal, cisztával egyéb elváltozásokkal, PCOS-sel, endometriózissal.

Ha nem elváltozásról vagy rutinvizsgálatról van szó, akkor a terhességfelismerés – méhen belüli és méhen kívüli – és a várandósság alatti kötelező vizsgálatok, genetikai vizsgálatok is hozzánk tartoznak.

A nőgyógyászati szonográfus lényegében a diagnosztika egyik kulcsszereplője.


Egy nőgyógyászati vizsgálat során a szülész-nőgyógyász is végez ultrahang vizsgálatot. Mi az, amiben szakképzettebb a szonográfus?



Nagyon sok nőgyógyász végez ultrahang vizsgálatot, de nem speciálisan képzettek arra, hogy olyan jelenségeket vizsgáljanak vele, mint egy szonográfus. Ezek a orvosok szülész-nőgyógyásznak szakosodtak az orvosi egyetem elvégzése után, de az ultrahang képesítésük nem mindig ugyanolyan szintű. Persze van olyan szakorvos, akinek magasabb szintű végzettsége van, és készíthet például genetikai ultrahangot is, de ez nem egyértelmű.

Mi szonográfusok teljesen az ultrahang diagnosztikára szakosodtunk, több mint 2 éven keresztül kizárólag ezt tanuljuk.  Nőgyógyászati, terhességi, valamint genetikai ultrahang vizsgálatokat is végezhetünk. Megnézzük a petefészkeket, az összes tüszőt, a méhet, a nyálkahártyát, a körülötte lévő szerveket, szöveteket,  és minden elváltozást kiszűrünk. Ha polipról, miómáról, cisztáról, endometriózisról van szó, ezekben az esetekben is képesek vagyunk pontosabban szűrni. 

Azt viszont fontos megjegyezni,  hogy szonográfusként nem vagyunk orvosok, és fontos tudnunk, hogy mi a területünk, amin nem léphetünk túl. Tehát akkor a nőgyógyásszal szoros együttműködésben vagytok.Igen, általában elküldik hozzánk a pácienst, mi elvégezzük az ultrahang vizsgálatot, a leleteket és a kiértékelést pedig visszaküldjük a nőgyógyászhoz, illetve a megfelelő intézetbe.

Egyébként endokrinológussal, nőgyógyásszal, belgyógyásszal, és dietetikussal is együtt dolgozunk, ezekre a területekre mind szükség van a sikerhez.



Mik azok a kórképek, amik kapcsán szonográfiai vizsgálatra lehet szükség?



A leggyakrabban vérzéses panasszal érkeznek hozzám, például hogy nem jön meg, gyakran jön meg, köztes vérzés van. Ha valaki lombikprogramban vesz részt és követni kell a ciklusát, akkor ott a tüsző érését figyeljük, hogy mikor van az ovuláció, mikor kell beültetésre menni. Egyébként olyan eset is van, hogy valamelyik ovárium PCOS-gyanús, de mégis van a páciensnek peteérése: ez jót jelent, mivel részlegesen kizárhatjuk, hogy valóban a tünetegyüttesről van szó.



Tudnál kicsit bővebben is mesélni a PCOS ultrahang diagnosztikájáról?



A PCOS-nek régen nagyon eltolódott a diagnosztikája, de ma már tudjuk, hogy a tünetegyüttesnek endokrin háttere van. Az ultrahangon is látjuk, hogy a petefészkekben nagyon sok tüsző érik – azt egyébként fontos tudni, hogyha valakinek sok tüszője van, az még nem feltétlenül jelent problémát. Ami lényeges,, hogy meg kell nézni a sok tüsző érésének hátterét.

Ezért vizsgáljuk meg az ultrahang segítségével azt is, hogy mekkorák a tüszők, mivel csak akkor beszélhetünk PCOS-es ováriumról,  ha a sok tüsző miatt a petefészek is megnagyobbodott.



Hogyan támogatja a nőgyógyászati szonográfus a családtervezési célokat?



Általában a cikluskövetéssel kezdődik a folyamat. Ha mondjuk egy pár szeretne kisbabát, de még egyelőre nem sikerült, akkor párhuzamosan folynak a kivizsgálások, a diéta, a gyógyszeres kezelések. Ebben az időszakban érkezik hozzám a pár ultrahangra, ilyenkor körülbelül kétnaponta találkozunk, és folyamatosan figyeljük,  hogy milyen szinten érik egy tüsző. Ha sikeres a fogantatás, akkor következnek a szokásos vizsgálatok a várandósság alatt.

Ezek gyakorisága egyébként a kismamától is függ, mert hivatalosan három ultrahang kötelező a terhesség alatt, de van olyan hölgy, aki ennél jóval gyakrabban jön, és néha egyébként baráti kapcsolat is kialakul közöttünk.



Egy-egy ultrahangvizsgálat során sok érzelmes pillanat lehet. Akkor is, ha fény derül valamilyen betegségre, de akkor is, ha egy terhességet erősítesz meg.

Hogyan szoktad lelkileg támogatni, kísérni a pácienseket?



Én próbálok mindig nagyon pozitív lenni, és végig támogatni őket. Nagyon boldog vagyok amikor láthatom az örömüket, ha pedig valami probléma van, akkor igyekszem támaszt nyújtani. A lényeg, hogy mindig abban támogassuk a párt, amit szeretnétek.



Ha nincs szó terhességről, akkor milyen gyakran érdemes egy nőnek ultrahang vizsgálatra járni? 



Évente azért ajánlott ultrahang vizsgálatra járni. Ilyenkor érdemes megnézetni a méh állapotát, a petefészkeket, a méh nyálkahártyájának vastagságát –  itt azt is figyeljük, hogy a ciklus hanyadik napján van a hölgy, mivel szonográfusként ismernünk kell a nyálkahártya szerkezetét az adott fázistól függően. 

Egyébként a húgyhólyagot és a körülötte lévő szerveket, szöveteket is vizsgáljuk, ha pedig a páciens kéri, rá szoktam nézni hason keresztül a vesékre vagy akár a májra is.



A női test, a termékenység egy hihetetlenül összetett rendszer. Mit tapasztalsz a munkád során, hogyan állnak a nők létük sokoldalúságához?



Nagyon sok problémát tudunk gyártani saját magunknak, viszont a női szervezet csodákra képes, és nagyon szépen meg tudja oldani a problémákat – például ha kialakul egy ciszta, az sok esetben pár hét múlva már nincs ott. Persze vannak kivételek: a mióma az, ami másabb szokott lenni, az ott marad, de képes zsugorodni. A polip a nyálkahártyában lévő kis képlet, ami néha a menstruációval el tud távozni, néha viszont nem, egynapos kisműtéttel kivehető.

Azt fontos megfigyelni, hogy valami kóros-e vagy sem. Mindig mondom egyébként, főleg a kismamáknak, hogy

a Google nem a barátom, fontos, hogy kérdéseinkkel szakemberhez forduljunk!


Milyen szemléletmódot igyekszel átadni a hozzád érkező nőknek?



Ha hozzám érkezik egy hölgy, akkor az a legfontosabb, hogy támogassam, tudjam, mit csinál és hogyan. A természetesség számomra nagyon alapvető, például hogy minél több életmódbeli változtatást vezessünk be, és ne gyógyszerrel kezeljünk olyan esetekben, amikor nem lenne muszáj.

A szervezet tudja, hogy mit szeretne, én abszolút ebben hiszek.


Ennyire számítanak az életmódbeli tényezők egy szonográfiai vizsgálat során is?


Persze, sokat számítanak. Az, hogy a hölgy szedett-e gyógyszert, tart-e a diétát, van-e bármi érzékenysége: ezek mind meglátszódnak a szervezeten.

Egy nőgyógyászati ultrahang vizsgálat során a beleket is látom, és előfordul, hogy nem olyan az állapotuk, mint amilyennek lennie kéne. Ilyenkor szoktam rákérdezni, hogy a táplálkozással mi a helyzet, és jellemzően kiderül, hogy a páciens össze-vissza étkezik, nem megy neki jól a diéta.

Ezekben az esetekben szoktam tanácsolni, hogy érdemes lenne jobban figyelni, és esetleg dietetikus segítségét kérni.



Mi az, ami igazán rabul ejtett a nőgyógyászati szonográfiában?  



Én ezt a szakmát nagyon szeretem. Mármint – bocsánat -, de egy méhet, egy petesejtet, egy tüszőt vagy egy szép nyálkahártyát is meg tudok úgy dicsérni, mint egy kisbabát.

Ez azért alakulhatott ki bennem, mert nagyon sok lombikprogramos kismamánk van, és őket is próbálom támogatni mind lelkileg, mind szakmailag. Mikor visszajönnek egy pozitív teszttel, akkor közösen örülünk, és megyünk tovább a vágyott kisbabáig vezető úton.

Amikor pedig már a kisgyermeket is behozzák a második baba tervezését megelőző vizsgálatokra, az egy hihetetlen, fantasztikus érzés.


Comments


bottom of page