top of page

„Engedjük meg magunknak, hogy jól legyünk!” – A női hormonegyensúly helyreállításának első lépései

A tudatosság beépítése olyan, mint az autóvezetés: az elején tényleg nagyon figyel az ember, egy idő után pedig már boldogan éneklünk az autóban és megyünk le százhuszonkilenc és fél kilométer per órás sebességgel Balatonra. Ahhoz, hogy nőként valóban jól legyünk, emellett pedig egészségünk talán legfontosabb mutatóját, a fertilitást is megőrizzük, a női hormonegyensúly fenntartására kiemelt figyelmet kell szentelnünk.

Gyere, utazz velem a következő sorok közé és ismerd meg, hogyan válthatsz az önmegismerés, ezzel együtt a gyógyulás fokozatára! Ha érdekelnek a részletek, és az, hogy szerintem miért nincs hisztis nő, csak éhes, hallgasd meg az Impulzív magazin Női Lét-podcastjának vonatkozó adását!


 


Milyen fizikai és pszichés tünetek jelezhetik azt, hogy kibillent az érzékeny női hormonegyensúly?


Kezdjük az alapoknál: a hormonoknak van egy hatása és ellenhatása mind a pszichére, mind a testünkre. A pubertástól kezdődő „közös kaland” alatt pedig meg kell tanulni azt, hogy milyen is, amikor a rendszer normálisan működik. Sajnos azt tapasztalom, hogy ehhez a tudáshoz nagyon kevés nő jut hozzá időben.

Hogy mi az, ami nagyon beszédes tünet és a női hormonegyensúly kibillenését jelzi? Ennek megválaszolásához elengedhetetlen önmagunk ismerete, hogy tudjuk, mi az, ami jelen van, de eddig nem volt.  De mi van akkor, ha valami még nem tér el az optimálistól annyira, hogy zavaró legyen? Ilyenkor érdemes egy picit mélyebbre ásni, a kutatásban pedig egy jó szakember szemeire is szükség van.
 

Mik okozhatják az egyensúly megbomlását?


Az alvási szokásaink, a mozgáshoz való viszonyunk, a folyadékpótlás ugyanúgy befolyásolják a hormonrendszert, mint az étkezési szokásaink vagy a stressz. A Női Lét-podcast adásában ezekről egyenként bővebben is beszélek.

Azt kell látnod, hogy endokrinológia egy megfoghatatlanul univerzális dolog. Minden összekapcsolódik mindennel, ezért nem lehet csak egy dolgot kivenni, „megszerelni”, meggyógyítani. A női hormonegyensúlyt, a rendszert, az egészséget ennél sokkal komplexebben kell nézni.


Női hormonegyensúly visszaállítása – hogyan kezdjünk neki?


Üljünk le és beszélgessünk el saját magunkkal, hogy valójában mi az, ami szerintünk nem feltétlenül optimális, normális vagy változott az elmúlt években az életünkben. Mi okozhatja életünkben a női hormonegyensúly megbomlását? 

Legtöbbször akkor jön el ez a „beszélgetős” pillanat, amikor gyereket szeretnénk, de nem jó a menstruáció, nincsen peteérés, kialakult egy inzulinrezisztencia vagy PCOS, esetleg csak elindult egy hajhullás. Ideje megválaszolni a kérdést: én mégis mit teszek a saját egészségemért, a női hormonegyensúlyom fenntartásáért?

 Írj egy listát, hogy te magad hol vagy az életedben! 
Mi az, ami furcsa? És akkor itt jönnek már a fizikai tünetek: listázzuk azt, hogy éjszaka felébredünk, pattanásos a bőrünk, nincs menstruációnk vagy éppen túl gyakran jön meg a menstruációnk. Hízás, fogyás, idegesség, erős puffadás vagy görcsök- tehát szépen minden tünetet végig kell venni.

Ezután jöhet a nagy kérdés: mit is eszem? Jegyezd fel táplálkozási naplóban, írd mellé a hangulatod és azt is, hogyan aludtál. Mennyit ittál? Itt derülnek ki azok a dolgok, amikről azt hisszük, hogy csináljuk, pedig a valóság teljesen mást mutat. Ha végigmész ezeken a lépcsőfokokon, akkor következik a szakember bevonása, akinek vázolhatod a teljes történetet.


A női hormonegyensúly visszaállításának első lépései - összefoglaló


Mielőtt meghallgatnád a témáról szóló teljes adást, vidd magaddal ezt a gondolatot: engedd meg magadnak, hogy tényleg jól legyél! 

A női hormonegyensúly, de általánosságban az élet egyensúlyi állapotának létrehozása is úgy néz ki, mint gyerekként a libikókázás. Persze azzal a kivétellel, hogy itt egyedül vagyunk a játékon. Másszunk fel a libikóka a középre, és próbáljuk meg egyensúlyban tartani! Nem baj, ha néha kimozdul! Mert azért ez jó játék, amikor kicsit itt - kicsit ott vagyunk, de mindig arra törekedjünk, hogy mi ott legyünk középen. És akkor van az életünknek egy ritmusa, van benne változatosság, ellenben mi saját magunk jól vagyunk középen, és mi irányítjuk - nem más.
 
Én nem azt ígérem, hogy ez könnyű lesz, de közös célunk az, hogy a javuljon a női hormonegyensúlyod, a fertilitásod, és kiteljesedhess! Ha készen állsz a szemléletváltásra és kezedbe vennéd az egészséged, keresd csapatunkat bizalommal!

Comentarios


bottom of page