top of page

A női egészség fizioterápiája, gyógytornája

Writer: Kovács Barbara PetraKovács Barbara Petra

Updated: Nov 13, 2024

Ki a gyógytornász-fizioterapeuta és mi a kompetenciája? Mi az, amit a képzettségével vagy a nem-képzettségével tehet egy, a női egészség fizioterápiájának területén gyógyulást kínáló terapeuta, ?

Érdemes végigolvasni a következő fogalmi tisztázást, mert megdöbbentő a hazai helyzet, és könnyen a „terápiák és terapeuták” zűrzavaros, tisztázatlan, sokszor félrevezető labirintusában találhatjuk magunkat.


 



Gyógytornász - fizioterapeuta

A Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága megfogalmazásában „a gyógytornász-fizioterapeuta olyan felsőfokú végzettségű  elméleti és gyakorlati ismeretekkel rendelkező egészségügyi szakember, aki  munkáját önállóan, orvosi diagnózis alapján végzi és irányítja. Képes önállóan teljes, komplex fizioterápiás ellátás nyújtására. A gyógytornász elsősorban mozgásterápiával és manuális technikákkal kezeli a mozgásszervi, belgyógyászati, neurológiai, szülészeti-nőgyógyászati, valamint a pszichiátriai betegségekben szenvedő különböző életkorú személyeket.”

A női egészség fizioterápiája (szülészeti - nőgyógyászati fizioterápia)


A szülészeti-nőgyógyászati fizioterápia több, női életszakaszhoz, életeseményhez kapcsolódó probléma, betegség kezelésével foglalkozik. 

Ide sorolhatjuk a női reproduktív egészség (a női termékenységgel kapcsolatos), a várandósság (prenatális), a szülést követő időszak (posztnatális) és a medencefenék diszfunkciók fizioterápiáját is. Kizárólag gyógytornászok kompetenciája ezen állapotok (beleértve a medencefenék izmok azaz a köznapi nyelvén gátizmok) fizioterápiás kezelése. 

Az lenne szakmailag helyes, ha olyan gyógytornász lenne jogosult ezen problémák kezelésére, aki jártas a hüvely és végbél felőli medencefenék vizsgálatban, dolgozott szülészet-nőgyógyászati klinikumban és urogynekológus szakorvos mellett.


Medencefenék diszfunkció


A medencefenék diszfunkció a vizelet- vagy székletürítés zavara, kismedencei süllyedések, szexuális problémák és medencefenék fájdalom összefoglaló meghatározása.

A gyógytornász diploma megszerzése (BSc) önmagában nem ad elegendő tudást és tájékozottságot ezeknek a problémáknak az orvoslásához. 

Számos olyan medencefenék fizioterápiás szakmai képzés létezik Magyarországon, amelyet vagy ezen a területen nem jártas kolléga, vagy gyógytornász diplomával nem rendelkező, de magát hozzáértőnek tartó ember tart. Ugyanez a helyzet a meddőségi problémák fizioterápiás kezeléseinél. Az interneten sok, gyors eredményt ígérő tornával és„kezeléssel” találkozhatunk, de érdemes utánajárni, hogy kinek a szakmai felügyelete vagy kezei alatt tornázunk vagy fekszünk egy terápia során.

Manuálterápia: 


A manuálterápia olyan kézzel végzett, diagnosztikus és terápiás fogások együttese, amely a mozgató és támasztó szervrendszer reverzibilis (visszafordítható) működési zavarainak vizsgálatával és kezelésével foglalkozik. A manuálterápia - a közhiedelemmel ellentétben - nem tesz helyre semmilyen „elmozdult testrészt”, feladata a beszűkült ízületi mozgások növelése, a feszes izmok lazítása, az élettani mozgások helyreállítása. A manuálterápia önmagában nem gyógyítja meg a mozgásszervi problémákat, minden esetben szükséges a klasszikus értelemben vett gyógytorna végzése is. A manuálterápiás képzésen nem tananyag a medencefenék izmok vizsgálata, kezelése. Tehát attól, hogy valaki manuálterapeuta, még nem ért automatikusan a kismedencei, medencefenéki elváltozások kezeléséhez.

Napjainkban nagyon divatosak a különböző fascia technikák, manuális kezelések, amelyeket szinte csodaszerként javasolnak minden problémára. A gond az, hogy ezek a „kezelések” ritkán tartalmaznak diagnosztikát, gyakran nem veszik figyelembe a páciens egyéni anatómiáját (mivel nem tesztelik a mozgásszervrendszert, nem vizsgálják a medencefenék izmokat),. Ha például valakinek volt egy hasi műtétje, akkor összenövéseket, hegeket kezelnek a hasüregben hasfalon keresztül, pedig lehet, hogy krónikus kismedencei fájdalom áll a háttérben, amelynek diagnosztizálásához, kezeléséhez elengedhetetlen a hüvelyi, rektális betapintás vagy képalkotó vizsgálat, és társszakmákkal való együttműködés is (urogynekológus, nőgyógyász, proktológus, ortopédus, neurológus, aneszteziológus, reumatológus és egyéb területek szakemberei).

A manuális terápiák önmagukban nem gyógyítják meg a mozgásszervi problémákat vagy a női és férfi medencefenék diszfunkciókat, minden esetben szükséges a klasszikus értelemben vett gyógytorna végzése is, valamint kiegészítő eljárások alkalmazása a hatékony terápiához, gyógyulás eléréséhez. Azzal a sajnálatos helyzettel szembesülhetünk a medencefenék problémák fizioterápiás kezeléseknél, hogy sokszor vizsgálat nélküli, általában átmeneti eredményt hozó vagy a fennálló panaszokat fokozó manuális kezeléseket kapnak a betegek vagy csupán biofeedback tréninget.



Lenne még néhány kérdésed? Ha szakértő segítségre vágysz, fordulj hozzánk bizalommal! Mi végigkísérünk utadon a probléma feltárásától kezdve, a kezelésen át a teljesebb életig. 


Commentaires


bottom of page