top of page

A kismedencei szervek süllyedéses elváltozása – ezt kell tudnod a kórképről!

Writer: Bartha ÉvaBartha Éva

Updated: Jan 14




A kismedencei szervek süllyedéses elváltozásának (POP = Pelvic Organ Prolaps) előfordulási gyakoriságát nehéz meghatározni, mert az orvosok nem szűrik rutinszerűen ezeket az elváltozásokat. A jelenlegi tanulmányok szerint a kismedencei szervek prolapsusa, azaz süllyedése a nők 35-50%-át érinti. Ebben a cikkben részletesen bemutatom a kórkép sajátosságait és kezelési lehetőségeit. 

 

Kismedencei szervek süllyedéses elváltozása – előfordulás és típusok


A kismedencei szervek (méh, hüvelyfalak, bél) süllyedése akkor fordul elő, amikor a medencefenék izmok valamilyen okból meggyengülnek, károsodnak. Ilyenkor a szervek elmozdulnak eredeti helyzetükből, és benyomulnak a hüvely üregébe, súlyosabb esetben kicsúsznak a hüvelyből. Olyan nőknél is előfordulhat süllyedés, akik nem szültek, viszont leginkább hüvelyi szülést követően, illetve változókorban jelenik meg. Kezdetben egyáltalán nem biztos, hogy tüneteket okoz, ezért nagyon fontos a szülés után 6-8 héttel végzett orvosi vizsgálat (speciális ultrahang diagnosztika, manuális vizsgálat). 
 
A kismedencei szervsüllyedésnek 4 fokozata van: az 1-es fokozat a legenyhébb, a 4-es a legsúlyosabb. A prolapsus (descensus) típusai a következők: húgyhólyagsüllyedés, végbélsüllyedés, méhsüllyedés, hüvelyboltozat süllyedése, bélsüllyedés.


Milyen tünetek esetén beszélhetünk a kismedencei szervek süllyedéses elváltozásáról? 


A kismedencei szerv prolapsus (süllyedés) fennállása többféle tünetet is eredményezhet. Ilyenek például a hüvelyből kidudorodó szövetek, idegentest érzése a hüvelyben vagy a végbélben, fájdalmas közösülés, lefelé húzó érzés a hüvelyben, tampon felhelyezési nehézség. Jelen lehet még emellett a vizelet vagy széklet szivárgása együttlét közben, fájdalom a kismedence vagy a derék területén, krónikus székrekedés, vizelet-, széklet-, széltartási nehézség, vizelet indítási nehézség, vizelet elakadása. 

Fontos tudni, hogy a kismedencei szervek süllyedése nem jár minden esetben akaratlan vizeletvesztéssel (inkontinenciával)! Kismedencei szervsüllyedés esetén gyakran számolnak be a páciensek arról, hogy nehezített számukra a vizelet elindítása, megállítása, vizeletürítés közben lassan ürül vagy szóródik a vizelet, illetve nem ürül ki teljesen a húgyhólyagjuk. 


Diagnosztika és kezelés a kismedencei süllyedéses elváltozások kapcsán


Nagyon fontos kiemelni, hogy a süllyedéses kórképek diagnosztizálása az ezzel a területtel foglalkozó urogynekológus orvos feladata! Az urogynekológus szakorvos a medencefenéken előforduló defektusokkal foglalkozik, mint például méhsüllyedés, hólyagsérv, végbélsérv, széklet- és vizeletinkontinencia, szülési gátsérülések, szexuális fájdalom, vaginizmus, kismedencei fájdalom szindrómák, és más kórképek.  
A prolapsus terápiája lehet konzervatív (nem műtéti) vagy operatív (műtéti). Ebben a cikkben a konzervatív kezelési lehetőségekről tudhatsz meg többet. 
A konzervatív terápia attól függ, hogy milyen mértékű a szervek süllyedése, milyen erősek a medencefenék izmok, történt-e izom-, idegsérülés, szülés után vagy a változókorban van-e a páciens, stb.


Pesszáriumok


Napjainkban egyre inkább terjed a hüvelyi pesszáriumok használata. Ez az eszköz — célzott medencefenék tornával, elektroterápiával kiegészítve - bizonyítottan hatékony a kismedencei szervek süllyedéses elváltozásainak kezelésében. A pesszárium típusát, méretét az orvos választja ki a páciens számára. 
A pesszáriumok orvosi utasításnak megfelelő alkalmazás esetén még a nagyobb fokú süllyedéses tünetek is jelentősen javulhatnak, sőt, akár meg is szűnhetnek. 

Medencefenék fizioterápia, gyógytorna


A konzervatív terápiák másik jelentős részét az erre a szakterületre specializálódott gyógytornászok biztosíthatják.

Először alaposan kikérdezzük a pácienst (személyes adatok, kórelőzmény, orvosi leletek átnézése), majd manuálisan és műszeresen is megvizsgáljuk a gátizmok állapotát. Ezt követően felmérjük a rekesz-, a has- és a törzsizmok működését (izomerő, mozgássztereotípia, izom-szinergizmusok, lazítási képesség). Egyénre szabott fizioterápiát még ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei alapján is csak az erre a területre szakosodott gyógytornász (medencefenék fizioterapeuta) tud összeállítani. 

Az aktív medencefenék torna csak azoknál a pácienseknek lesz hatékony, akik valóban a gátizmaikat aktiválják, lazítják és ezeket az izmaikat megfelelő erővel és sebességgel képesek mozgatni. Ezeknek a képességeknek a meglétét és fejlődését egy speciális eszközzel, valamint manuálisan mérjük, ezzel az eljárással pedig lehetőségünk van a terápia hatásának ellenőrzésére is.
Az izmok hatékony összehúzásának elsajátítását biofeedback (ami egy olyan módszer, amely vizuális visszacsatolással segít a páciensnek megérezni a (láthatatlan) medencefenék izmok működését) alkalmazásával tudjuk elősegíteni. Önmagában biofeedback alkalmazása nem elegendő a diagnózis felállításához, minden esetben szükséges a manuális vizsgálat és kontroll.

Gyenge medencefenék izmok esetén még elektromos ingerléssel tudjuk javítani az izmok működését, fokozni az izomösszehúzódás erejét. 

 

Ne feledd: a kismedencei szervek süllyedéses elváltozása egy összetett kórkép, a személyre szabott gyakorlatokat, kezelést csak urogynekológiai fizioterápiás állapotfelmérés után lehet adni! Ha észlelted már a felsorolt tünetek bármilyen kombinációját, fordulj mielőbb szakértő segítséghez, kérdéseidre pedig mi is szívesen válaszolunk! 



Comments


bottom of page